Vyhledat
  • Zbyněk Hůrka

Jak vypadá epoxidová pryskyřice a jaká je její chemická reakce?

Epoxidové pryskyřice které používáme na silnovrstvé nátěry (do 5 mm) jsou nízkomolekulární medovité kapaliny. Základní epoxidová pryskyřice je bezbarvá až nažloutlá hmota do které se přidávají barevné pigmenty. Tato barevnost je charakterizována vzorníkem RAL. Do základní-transparentní epoxidové pryskyřice můžeme přidat kromě pigmentů také různé glitry, fosforový nebo metalický prášek.


Hmota, jejíž viskozita je podobná medu, získá díky chemické reakci s tvrdidlem pevnou strukturu. Spojením dvou složek A+B (tvrdidlo) dojde ke zvýšení teploty a zasíťování. Tato chemická reakce je nevratná a opakovaným ohřevem nelze výsledný polymer vrátit do původního stavu. Reakce neprodukuje vedlejší chemické látky na rozdíl od rozpouštědlových nátěrů. Její průběh je pro člověka naprosto bezpečný a nepůsobí žádný zápach.


Epoxidové pryskyřice, které používáme se vyrábějí v České republice a splňují nejvyšší hygienické a bezpečnostní požadavky. Jsou čistě syntetické a nejsou vodou ředitelné, což zásadně zvyšuje jejich mechanické a chemické vlastnosti.51 zobrazení0 komentář