top of page

Rozdíl mezi epoxidovou a polyuretanovou podlahou.

Aktualizováno: 19. 5.

Co jsou lité podlahy - 2. díl


Rozhodnutí mezi epoxidovou a polyuretanovou podlahou může být klíčové pro úspěšnou realizaci projektu. Na první pohled se oba materiály mohou zdát podobné, ale jejich vlastnosti a chemické složení nabízejí odlišný soubor výhod a vlastností.


Na internetu je k nalezení mnoho článků o rozdílech těchto dvou druhů podlah. Ty si ale někdy doslova protiřečí. Jaký je tedy rozdíl mezi epoxidovou a polyuretanovou podlahou? Uděláme si v tom pořádek.

Níže uvádím upřesnění pojmů:


Druhy epoxidových litých podlah:


  • Epoxidová podlaha - syntetická: Dvousložková čistě syntetická hmota na bázi epoxidové pryskyřice.

  • Epoxidová podlaha - na bázi akrylátu: Ekologičtější, ale méně odolné varianty.

  • Epoxidové nátěry: Nepatří mezi lité podlahy, jsou to pouze laky v síle do 1 mm.


Druhy polyuretanových litých podlah:


  • Plné PU podlahy (známé jako "tekutý vinyl"): Vyrobeny z polyuretanové pryskyřice, odolnější vůči poškození než vinylové podlahy.

  • PU betonové systémy: Odolné vůči nárazům, teplotám a chemikáliím, ale nevhodné pro interiéry bytů a domů. Často bývají tyto vlastnosti přiřazovány těm interiérovým PU podlahám a proto dochází k nepřesným informacím o odolnosti.


Rozdíly mezi epoxidovou a polyuretanovou podlahou:


  • Odolnost: Epoxidová podlaha je mechanicky a chemicky odolnější než polyuretanová. Proto se epoxidová stěrka hodí do garáže, kuchyně nebo chodby.

  • Vzhled: Epoxidová podlaha má lesklý povrch, zatímco polyuretanová podlaha je matná. Ale epoxidová podlaha časem ztrácí tento vysoký lesk a získává svou charakteristickou patinu. Kdo chce lesk zachovat, může podlahu voskovat. Zákazníci preferují spíše uživatelský komfort bez voskování.

  • Tvrdost: Polyuretanové podlahy jsou pružnější a měkčí než epoxidové. Co to znamená? PU podlahy jsou vhodnější například do dětské herny, zkrátka tam, kde je požadovaná měkčí podlaha. Epoxidové podlahy jsou tvrdé a když na ni něco spadne, nepoškodí to podlahu, ale rozbije se věc sama. 

  • Životnost: Epoxidové podlahy mají delší životnost než polyuretanové. Epoxidové podlahy, zejména ty čistě syntetické, jsou více odolné a jejich životnost je odhadována na 60 let.

  • Design: Oba typy podlah nabízejí širokou škálu designů. Epoxidové podlahy lze navíc realizovat ve 3D ve spojení s transparentní pryskyřicí.


Zdravotní rizika:


Epoxidové podlahy emitují zanedbatelné množství škodlivých látek do vzduchu. 


Proč? Epoxid má specifickou chemickou reakci -tzv. zasíťování, které vytvoří chemicky stabilní a vysoce odolnou podlahu. Více o zasíťování v tomto článku!


Polyuretan je méně stabilní, což je jeho velká nevýhoda a to nejenom v oblasti zdraví.


Ve stavebnictví se pohybuji téměř 25 let a zkušenosti mé i zákazníků mě stále utvrzují v tom, že epoxidová podlaha je zkrátka lepší než polyuretanová. Setkávám se s tím, že jsou PU podlahy jsou poškozené a popraskané již za něco málo let. 


Já sám mám doma epoxidovou podlahu a jsem s ní nadmíru spokojen. 


Zvolte podlahu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a prostředí. Pokud máte dotazy nebo připomínky, neváhejte nám napsat!


A sledujte nás na INSTAGRAMU!

44 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page