top of page

RAL - zajímavosti o nej vzorníku barev na světě.

Aktualizováno: 3. 11.

Co vlastně znamená označení RAL u vzorníku barevných odstínů. Čeho přesně se to týká a kde se toto označení vzalo?


Určitě každý z vás držel v ruce nějaký vzorník barev. Pravděpodobně to byl vzorník barevných odstínů malířských barev od konkrétního výrobce.


Na světě však existuje několik ucelených barevných soustav a každá je přizpůsobená potřebám v určité oblasti od interiérů až po digitální technologie.


RALový vzorník je celosvětově uznávaný standard pro odstíny barev a laků používaný hlavně ve stavebnictví. Nám slouží pro určení barvy epoxidové stěrky na podlahu nebo stěnu.


Nejpoužívanější RAL Clasic má 213 odstínů včetně metalických. Označují se čtyřmístnými kódy, například čistě bílá je RAL 9003 (Signální bílá) a jedna z nejpoužívanějších šedých barev nese označení 7047 (televizní šedá).


O pořádek v barevných odstínech se samozřejmě postarali v Německu. Od roku 1927 postupně docházelo ke standardizaci číselného označení až do roku 1993, kdy se celý systém ustálil.

Ještě jedna důležitá poznámka!


Víte, že když necháte stroj namíchat dvakrát stejný odstín RAL - lidské oko uvidí rozdíl? Ano, naše oči jsou stále mnohem dokonalejší než nejmodernější míchací stroj.


Proto vždycky dbáme na to, aby jedna zakázka byla aplikována v celém rozsahu z jedné várky. Tím si zajistíme dokonalý výsledek a spokojeného zákazníka.


Líbil se vám článek? Chcete další zajímavé tipy a inspiraci? Přihlaste se k odběru novinek a vyplňte kontaktní formulář!

Projděte si webové stránky nebo nás kontaktujte a zeptejte se na to, co potřebujete vědět.
130 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page