top of page

Historie epoxidových stěrek a pryskyřic.

Aktualizováno: 3. 11. 2023

Možná bude pro vás překvapením, že epoxidové pryskyřice jsou známé již od roku 1936, kdy je poprvé představil Dr. Pierre Castan ve Švýcarsku. Ten syntetizoval první epoxidový polymer a učinil tak významný objev, jehož výsledky se od té doby rozpracovávají v mnohých odvětvích stavebního, výrobního i potravinářského průmyslu.


Historie epoxidových stěrek a pryskyřic pokračovala o deset let později, tedy v roce 1946 byly epoxidové pryskyřice poprvé komerčně nabízeny a to na veletrhu švýcarského průmyslu, jako velmi efektní ochrana a vzhledové vylepšení podlah.


Během druhé světové války byly epoxidové stěrky využívány v průmyslových prostorách - hangárech a v automobilovém průmyslu, kvůli své odolnosti vůči chemikáliím, olejům a poškození.


Vedoucí roli po Švýcarech převzali v polovině 20. stolení Američané. Dr. Sylvan Greenlee také vytvořil epoxidové pryskyřice, avšak chemickou reakcí jiných látek. Díky tomu dokázal vytvořit jednu z nejpoužívanějších forem epoxidu, známou jako DGEBA nebo BADGE. Jedná se o komerčně nejdostupnější pryskyřici svého druhu v současnosti.


V průběhu 20. století vývoj epoxidových stěrek dále pokračoval, a to jak ve vylepšování jejich vlastností, tak v rozšíření jejich použití do širšího spektra aplikací. Díky technologickým inovacím se zlepšila jejich odolnost vůči opotřebení, mechanickému namáhání, chemikáliím a UV záření.


To umožnilo výrazné rozšíření epoxidových stěrek z průmyslových prostor do veřejných budov, obchodů a domácností. Tomu pomohli také samotné stavební firmy, které začali nabízet nové a originální designy stěrek od imitací mramoru až po metalické podlahy.


Nelze dnes říci, který inovátor poprvé využil úžasné vlastnosti transparentní epoxidové pryskyřice a zalil s ní fototapetu na podlaze. Nicméně tato velmi oblíbená inovace je s námi také pár desetiletí a díky neustálému vývoji, i v oblasti digitálního tisku fototapet, jsou dnešní 3D podlahy neuvěřitelně věrné. Epoxidová pryskyřice totiž nejenom chrání fototapetu před poškozením, ale zároveň zvýrazňuje její 3D efekt.


Také v bývalém Československu probíhal intenzivní výzkum. Například Dr. Miroslav Raška, který byl významným vědcem a vynálezcem v oblasti na chemii a polymerů, byl autorem několika patentů v oblasti epoxidových pryskyřic a jejich aplikací v průmyslu.


Dnes jsou epoxidy běžnou součástí celé řady průmyslových odvětví. Na prvním místě stojí samozřejmě stavebnictví. Epoxidové pryskyřice se však používají také v letectví a automobilovém průmyslu. Široké využití mají při výrobě sportovního vybavení, např. snowboardů, lyží nebo hokejek. Své uplatnění si epoxidové polymery našly také v potravinářském a farmaceutickém průmyslu.


Líbil se vám článek? Máte otázky? Přečtěte si další zajímavosti o epoxidových podlahách na našem blogu nebo nás přímo kontaktujte!


Sledujte nás na instagramu!
Epoxidová stěrka - jak dlouho jsou s námi epoxidové pryskyřice
Epoxidová stěrka - fialová metalíza

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page